Bajk.cz
Shimano Hollowtech II - výměna ložisek - UPDATE 23.10.2007, Vitvar Tomáš - šéfredaktor, Rady a nápady

Mnozí z nás, kteří jezdí systém Hollowtech II nebo systém z něho odvozený, zakusili problémy s ložisky. Ať už to byl neklidný chod, přidrhávání, vůle, či dokonce zadření a rozpad ložiska. Prakticky se nám nabízejí dvě možnosti. Buď zakoupit za cca 850,- CZK komplet ložisek i s miskami a nebo si doma vyměnit ložiska samotná.


Po demontáži klik a misek středového složení je třeba vyjmout z misek ložiska. Toto nejlépe provedeme po upnutí misky do svěráku a za pomoci velkého šroubováku a kladiva, kdy ložisko vyklepneme a vypáčíme (Předtím sejmeme černou plastovou vložku, která slouží i částečně jako těsnění – na obrázku na ose zcela vpravo - budeme ji znovu potřebovat) Pokud demontované ložisko změříte, dojdete k následujícím číslům.


D = 37 ( vnější průměr ložiska)
d = 25 (vnitřní průměr ložiska)
B = 6 (šíře ložiska)


Nahlédnutím do katalogu ložisek se pak dopracujete k nejvhodnějšímu běžnému rozměru:

D = 37 ( vnější průměr ložiska)
d = 25 (vnitřní průměr ložiska)
B = 7 (šíře ložiska)




Vzhledem k tomu, že ložisko bude vystaveno vodě a nečistotám, je třeba vybrat kvalitně utěsněnou variantu (ne jako vybralo Shimano). Sáhl jsem po osvědčené kvalitě SKF, a to modelu 618052RS1. Podobné ložiska vyrábí i INA nebo ZKL a budou jistě taktéž dostatečně kvalitní. Vzhledem k ceně SKF jsem pátral po dalších možnostech a nakonec se dopracoval ke značce NSK, což je Japonská firma vyrábějící ložiska minimálně na stejné kvalitativní úrovni jako SKF. Dovozce je firma COROLL, s.r.o. se sídlem v Hronově, telefon 491 483 805, 491 483 788, mail coroll@coroll.cz Cenově jsme ovšem někde na polovině toho co dáte za SKF. Typové značení je trochu jiné, a tak 61805 2RS u SKF odpovídá NSK 6805DD NS7S. Takže ve finále vás bude, pokud použijete NSK 6805DD NS7S, výměna obou ložisek stát lehce pod 500,- CZK.



Montáž je pak velmi jednoduchá. V domácích podmínkách použijeme nejlépe svěrák, kterým ložisko do misky nalisujeme (bez plastového kroužku z původního). Ložisko nikdy nenaklepáváme a při lisování dbáme na to aby veškerá síla působila na vnější kroužek ložiska (Proto ten svěrák...). Poté nalisujeme plastový kroužek (doporučuji ještě na závěr kroužek lehce vmáčknout ve svěráku do misky/ložiska) a komplet klik namontujeme na kolo. Nové ložisko je o 1mm širší, což ale ničemu nevadí. Posledné verze 2007 XT klik, které jsem měl v ruce a u kterých jsem měnil ložiska měla jiné provedení krycích plastových kroužků a podařilo se mi zachovat celkový původní rozměr.





Takto vyměněná ložiska provozuji na kole již dvě sezóny i se zimním provozem (cca 15000km) naprosto bez problémů.


Souvisejísí články a odkazy:

Vyhledávání typu ložisek SKF podle rozměrů
Měření opotřebení řetězu
Copak to tam rachtá? - přesmykače typu topswing a problémy s nimi
Jak na čepy v přehazovačce
Jak seřídit přehazovačku přesmykač
Určení řetězové linky
Rozebrat zapouzdřený střed?
Shimano V-Brzdy - máte je nainstalovány správně?
Přehazovačka – jak na ni
Utahovací momenty pro Shimano komponenty
Park Tool - návody na údržbu
Myths and Milestones in Bicycle Evolution - trocha historie nikoho nezabije
Co jste kdy chtěli vědět o řetězech...aneb bikové řetězy od A po Z - část první
Co jste kdy chtěli vědět o řetězech...aneb bikové řetězy od A po Z - část druhá
Co jste kdy chtěli vědět o řetězech...aneb bikové řetězy od A po Z - část třetí
Co jste kdy chtěli vědět o řetězech...aneb bikové řetězy od A po Z - část čtvrtá



Copyright 2024 Bajk.cz, www.bajk.cz