Bajk.cz
Cyklocomputer VDO HC 12.6 10.02.2004, Fojtík Rostislav, Recenze a testy

Většina z cyklistů si již dnes nedovede představit své kolo bez cyklocomputeru. Sledovat okamžitou rychlost, ujetou vzdálenost, maximální rychlost a další ukazatelé není důležité jen pro profesionální cyklisty. Většina z nás chce vědět, kolik za trénink ujela kilometrů a jak rychle.


s_vdo6.jpg(3 kb)
Pro každého, kdo to myslí s tréninkem vážně, a to i na amatérské úrovní, nestačí ale znát pouze počty ujetých kilometrů. Důležitými hodnotami pro sledování během tréninku jsou rovněž tepové frekvence. Proto mnoho cyklistů vozí na kole jak cyklocomputer, tak i měřič tepů. I na našem trhu je dostatečná nabídka přístrojů a to ve všech cenových relací. Rád bych vás seznámil s přístrojem VDO HC 12.6. Jedná se o přístroj, který v sobě zahrnuje klasický cyklocomputer i pulsmetr. Výhodou tohoto spojení je, že nemusíte mít na řídítkách dva "budíky".


Měřič dostanete v pěkné krabičce, ve které je kromě samotného počítače, držáku a snímače i vícejazyčný návod, ve kterém nechybí ani čeština. Návod je přehledný a dostatečně podrobný. Design přístroje je nepřehlédnutelný i díky méně obvyklé zelené barvě. Zpracování je kvalitní. Přístroj obsahuje tři ovládací tlačítka. Dvě menší jsou na bocích a větší tlačítko je na spodní části. Displej je dostatečně velký, aby se na něj vešly přehledně všechny důležité informace. Plocha displeje je rozdělená svisle na dvě části. Levá část obsahuje tři řádky. Vrchní řádek ukazuje velkým písmem okamžitou rychlost. Pod ní je stejně rozměrnými číslicemi zobrazena aktuální tepová frekvence. Na spodním řádku jsou další informace (stopky, vzdálenost, hodiny…), a to podle volby uživatele. Použité číslice jsou oproti vrchním řádkům poloviční, ale pořád dobře čitelné. Pravá část displeje obsahuje menší znaky a celkově sedm řádků. První řádek ukazuje zvolený obvod kola (WS1 nebo WS2). Výhodou přístroje totiž je, že jej můžete používat na dvou kolech. Já osobně jej používám na horském i silničním. Předem si navolíte příslušné rozměry a při výměně stačí jen na dobu delší 3 sekund zmáčknout současně obě boční tlačítka. Přístroj zaznamenává celkovou ujetou vzdálenost pro každý obvod zvlášť a obě vzdálenosti sčítá a zobrazuje i celkovou vzdálenost. Na druhém řádku je zobrazován symbol jednotky rychlosti (km/h). Třetí řádek pomocí grafických symbolů zobrazuje indikátor zvukové signalizace, údržby a aktivity měřiče tepové frekvence. Další dva řádky zobrazují limity tepové frekvence. Poslední řádky ukazují momentálně aktivní funkce.


Základní cyklistické funkce:

automatický start/stop všech funkcí
okamžitá rychlost
denní vzdálenost
navigátor
celková vzdálenost
celkové vzdálenosti pro obvod kola č.1 a č.2
čas jízdy
stopky
průměrná rychlost
maximální rychlost
porovnávání okamžité a průměrné rychlosti


Funkce měřiče tepové frekvence:

okamžitá tepová frekvence
nastavení dolního a horního limitu tepové frekvence
průměrná tepová frekvence
celkový čas strávený pod, uvnitř a nad tréninkovou zónou
stopky pro měření tepové frekvence
zvukový signál upozorňují na překročení limitů tepové frekvence


Přístroj obsahuje základní cyklistické funkce a uspokojí každého běžného uživatele. Kromě možnosti nastavení dvou obvodů kol, nabízí navíc i funkci navigátor, která je užitečná pro sledování trasy od určité ujeté vzdálenosti. Další méně obvyklou funkcí je indikátor údržby, který vás po každých 750 km upozorňuje, že by jste si měli nechat opětovně seřídit kolo. Osobně mě tato funkce nijak moc nezaujala. Kolo potřebuje údržbu podle zatížení, ale uznávám, že někomu se může hodit.


Měřič tepové frekvence nabízí kromě okamžité a průměrné hodnoty možnost nastavit si dolní a horní limit. Obě hodnoty se neustále zobrazují na displeji. Tuto funkci pro trénink považují za velmi důležitou. Kdo chce trénovat podle tepů a v předem určených pásmech, si je může před jízdou nastavit. Po ukončení tréninku přístroj ukáže celkový čas strávený pod, uvnitř a nad tepovým pásmem. Mnoho jednodušších přístrojů nabízí jen průměrný tep, který pro sledování efektivity tréninku je velmi málo vypovídající. Určitou nevýhodou stopek pro měření tepové frekvence je, že nejsou synchronní se stopkami jízdy. Proto si musí uživatel na startu vyjížďky vynulovat čas měření frekvence. Na druhé straně je to výhodnější, pokud přístroj používáte mimo kolo. Například při běhání, na běžkách, rotopedu atd. Hrudní pás pro snímání tepů je zpracován kvalitně a osobně mi lépe sedí než snímače například od firmy Sigma Sport.




Každý přístroj má samozřejmě své chyby a nedostatky. Ani VDO HC 12.6 není bez problémů. První věc, která se mi osobně nelíbí je systém uchycení držáku na řidítka. Nevím proč, ale Němci se vzhlédli v uchycení pomocí gumičky (VDO i Sigma). Držák má ve spodní části lepící plošku, ze které odtrhnete ochrannou fólií a položíte na řídítka a přitáhnete přiloženou gumičkou. Gumička není vzhledem k velikosti přístroje nejpevnější. Dokonce se mi stalo, že první gumička styřela a praskla asi po dvou měsících. Jakmile držák VDO přilepíte, už s ním nemůžete hýbat, aniž by jste lepící plošku neztrhli. Osobně dávám přednost uchycení pomocí plastové objímky, která se zajišťuje šroubkem. Takové uchycení můžete kdykoliv pozměnit. Naštěstí firma dodává i držák klasicky, tedy s objímkou. Ten si však musíte zakoupit. Druhým problémem přístroje je chytání signálů jiných zařízení. Pokud jezdíte ve větší skupině cyklistů, pak se občas nestačíte divit nad svými tepovými frekvencemi. Hlavně tepové snímače od Sigmy rády ovlivňují VDO. Tento problém je však vlastní většině měřičů s nekódovaným přenosem dat.


Výhody:

spojení cyklocomputeru s měřičem tepové frekvence v jeden přístroj
možnost nastavení dvou obvodů kol
nastavení tři pásem tepové frekvence a záznam času strávených v jednotlivých pásmech
přehledný displej
možnost dokoupení dalšího příslušenství (držák na kolo a na ruku)


Nevýhody:

uchycení držáku přístroje pomocí gumičky
chytání impulsů jiných přístrojů


Závěrem:

Cena přístroje se pohybuje kolem 2 500,-Kč, což je vzhledem k jeho funkcím myslím přiměřená částka. VDO HC 12.6 mohu všem zájemcům po více než ročním používání jen doporučit. Samozřejmě ten, kdo očekává od přístroje další sofistikované funkce a případné spojení s počítačem, se bude muset poohlédnout po přístrojích dokonalejších, ale také o dost dražších (například HAC 4 nebo Polar 710i).


Související články:

Ciclosport Hac 4 PLUS
Profesionální měření srdečního tepu
Cyklocomputery VDO - přehled

Zajímavé odkazy:

Český návod
Specifikace jednotlivých modelů VDO
Stránky výrobce


Copyright 2024 Bajk.cz, www.bajk.cz