Bajk.cz
Co jste kdy chtěli vědět o řetězech...aneb bikové řetězy od A po Z - část čtvrtá 03.04.2002, Staněk Lukáš, Rady a nápady

V tomto posledním díle zakončíme seriál o řetězích. Snad nejdůležitější část vám přinášíme právě dnes. Životnost řetězu. To je právě mnohdy to jediné, na co se biker ohlíží. A právem. Chce se vám snad utrácet své těžce nabyté peníze za řetězy, které vyhodíte dřív než soused, který zaplatil polovinu? Asi ne, že?

Životnost řetězu
Nyní se dostáváme k zřejmě nejdiskutabilnější části v debatě o řetězech. Tou je výdrž, neboli životnost řetězu. Příčiny a důsledky opotřebení řetězu jsou uvedeny tady .
Co jsou tedy rozhodující faktory, které působí na životnost řetězu?
V lednu a únoru roku 2002 byla mezi účastníky různých bajk debat provedena anketa ohledně používaných řetězů a jejich výdrží, kompletní tabulku (cca 40kB) ve formátu MS Excel i s návodem k použití najdete tady. V tabulce je cca 50 řetězů, s popisem výrobce, typu, způsobu použití, údržby, mazání řetězu a mj. taky hmotnosti uživatele. Pomocí filtrů v jakémkoli sloupci, je možno zjistit spoustu zajímavých informací (např. životnost řetězu Shimano HG50 v závislosti na typu terénu a mj. i hmotnosti uživatele). Tento přehled bude průběžně aktualizován (cca 1x měsíčně) i na základě vašich údajů, které mi na podle této tabulky (na konci článku) můžete poslat na moji adresu.


Jaký je tedy závěr z provedené ankety ohledně životnosti řetězů?
1. životnost řetězu je mírně závislá na typu
(rozuměj ceně) řetězu - u dražších a kvalitnějších řetězů je uváděná i něco větší životnost než u jejich levnějších kolegů
2. životnost řetězu je mírně závislá na hmotnosti uživatele - uživatelé s vyšší těl.hmotností většinou uvádějí nižší množství najetých kilometrů
3. životnost řetězu je závislá na množství km najetých v terénu a způsobu jejich ujetí - zde je vidět značná závislost životnosti řetězu na poměru jízdy v terénu a po silnici, typu terénu a typu jezdce (hobbík, maratonec, atd.) a tedy způsobu použití řetězu

Prodloužení životnosti
Závěrem uvedu tipy na zvýšení životnosti řetězu na biku. Zkuste je a uvidíte, případně mi napište, jak se vám osvědčili, popř. jak to děláte vy. Vyjděme z předpokladu, že jedna kazeta (pastorky) střední kvalitativní úrovně, vydrží asi tři řetězy (taky střední kvality). Po ujetí určité vzdálenosti (cca200km), měňte řetězy na kazetě, dokud nejsou opotřebovány převodníky. Výhodou této metody je, že řetězy jsou všechny stejně opotřebované a bez přeskakování (střílení) sedí na pastorcích. Prodloužení životnosti můžete taky dosáhnout občasným otočením řetězu v podélné ose o 1800.

Co závěrem?
V těchto článcích jsem chtěl do jednoho přehledu shrnout kompletní problematiku řetězů na MTB, jak se mi to povedlo posuďte sami. Vzhledem k tomu, že každý uživatel MTB má „jedinou a správnou“ metodu na údržbu a použití řetězu na biku, uvedl jsem vedle obecně platných zásad i rady a doporučení, buď získané z vlastní praxe, tak se zkušenosti jiných nadšených bikerů. Pokud máte nějakou dobrou, či naopak špatnou zkušenost z řetězy té či oné značky, s mazáním, čištěním atd. napište mi o tom. Vaše zkušenosti případně doplním do textu pro informaci ostatním.

Stránky výrobců
Úplným závěrem uvádím odkazy na www stránky výrobců nejběžnějších typů řetězů, zde je možno zjistit aktuální údaje o výrobcích, případně doporučení ohledně montáže, údržby a mazání řetězů.

Shimano
Sram
Campagnolo
Wippermann
Rohloff
ČZ Řetězy



Tabulka pro doplnění údajů do přehledu:

Doplňte údaje, které jsou vám známé, ostatní klidně vynechte. Pro každý řetěz vyplňte tabulku znovu celou. Vyplněnou tabulku mi, prosím, pošlete emailem na moji adresu, do subjektu napište „Řetezy“.

VÝROBCE ŘETĚZU (značka):
TYP ŘETĚZU:
CELKOVÝ POČET NAJETÝCH KM (do výměny):
POMĚR TERÉN/SILNICE (v procentech):
TYP TERÉNU (asfalt, horši asfalt, prašné cesty, kamenité cesty, apod):
ROZTEČ* U NOVÉHO ŘETĚZU (pokud je známo):
ROZTEČ * U MĚNĚNÉHO ŘEŤEZU (kdy měníte):
HMOTNOST JEZDCE (orientačně):
TYP JEZDCE (hobby, marathon, závody XC, freeride, DH):
ZPŮSOB SPOJENÍ ŘEŤEZU (nýtování, spojka, jiné..):
ÚDRŽBA (žádná, občas, pravidelně, hadr, myčka, apod):
MAZIVO (čím mažete, popř. jak často):
POZNÁMKA (co se jinam nevešlo):


* rozteč měřená hroty posuvného měřidla (šuplery) mezi 11 články řetězu


Copyright 2024 Bajk.cz, www.bajk.cz