Chystáte se utratit peníze za kolo? Nevíte si rady s výbavou? Nerozumíte všem těm názvům, zkratkám a nemáte dostatek peněz na to, co vozí závodníci? Možná Vám při rozhodování pomůžou mé zkušenosti se sadou SHIMANO ACERA.
Když jsem v roce 1998 začínal s kolem, pořídil jsem si horské kolo za pár tisíc, osazené bylo sadou SHIMANO SIS, kterou každopádně nechci hodnotit. Tenkrát jsem nevěděl nic o sadách, jejich vlastnostech atd., a vůbec jsem netušil jak MTB cyklistice propadnu. Po několika málo letech jsem si pořídil kolo za trojnásobek ceny kola prvního, které je osazeno sadou ACERA 00 a o té bych se rád zmínil.
ACERU jezdím dva roky, začínám třetí (cca 5000 km) a nemůžu si na ní stěžovat. Kolo nijak nešetřím, jezdím v létě, v zimě, v blátě prostě všechny možné typy povrchu a prostředí, které mi mé okolí nabízí.
Hodnocení bych začal u kazety.
Kazeta nese označení CS-HG50-8. Úprava – poniklování. Již z označení je zřejmé že se jedná o osmikolečko. Kazeta je kompatibilní se systémem IG/HG a počty zubu jsou 11-30. Jak jsem již v úvodu psal, mám toto kolo již druhý rok a ze spotřebního materiálu jsem měnil jen řetěz (3x), nepočítám lanka apod. Kazetu mám původní, ale myslím si, že s tímto řetězem končí. Když jsem jej dával (10/2001) tak už si občas střelil. Za dobu života, jsem kazetu ani jednou nerozebíral, jen jsem jí čistil povrchně.
Přehazovačka s označením RD-M330-8, funguje dosti spolehlivě i při brutálnějším používání. Když byla úplně nová, házela absolutně přesně a spolehlivě. Loni mi zadní kolo sjelo mezi dvě prkna a přehazovačka to šeredně odnesla. Párkrát jsem jí rukou rovnal (dle oka) abych vůbec dojel domů a funguje dál. Asi jsem měl štěstí, že se mi podařilo jí srovnat a nezlomit. V dnešní době jsem si musel zvyknout na to, že někdy musím řadící páčkou přetáhnout chtěnou polohu tak, aby řetěz přeskočil. Hlavně při řazení nahoru. Je to dané tím, že je vůle v pouzdře v místech kde je přehazovačka chycená k rámu. Zřejmě se jedná o nějaké silonové pouzdro, které časem dostane vůli. Někdy při přehazování ve větším tahu se ozve zvuk, že mám pocit, jakoby se urval zub na pastorku. Další věc, která se časem začne ozývat jsou kladky, není to nic vážného, ale pokud je čas od času nepromažete olejem, tak při nejbližším švihu zešílíte, protože hodně pískají. Občas na ně kápnu olej YARROWLINE, GTčko ani WDčko na to nestačí. Každopádně tuto přehazovačku hodnotím dobře.
Přesmykač s označením FD-M330 je co se funkčnosti týče též spolehlivý. Jediné co mně vadí je to, že při zařazeném největším převodníku a nejmenším pastorku, škrtá řetěz o venkovní stranu přesmykače. Mnoho lidí se toto snažilo odstranit a bezvýsledně.
Kliky - FC-M330-S. Kompatibilita s IG, čtyři ramena, délka kliky je 175 mm, a počet zubů 42-32-22. K tomuto zařízení nemám prakticky co říct, protože jsem se o ně po celou dobu provozu nemusel starat.
Řazení - ST-EF28-8. Jedná se o komplet brzdových pák pro „V“ brake a řazení. Brzdové páky nejsou plastové, což je pro Véčka dnes již nutností. Řazení funguje spolehlivě, lehce a na rotačním disku je „ciferník“ s hodnotou daného převodu.
Verdikt: Sada Shimano ACERA 2000 je sice jednou z nižších sad pro použití na horských kolech, ale rozhodně to není drek. Pokud zvážím mé zacházení s ní, tak jen smekám. Každopádně jako každý, z nás postižených, mířím výš, takže postupně s tím jak budou jednotlivé komponenty odcházet, nahradím je komponenty z vyšších řad a samozřejmě úměrně s hloubkou mé kapsy. Ale tento problém jistě všichni dobře známe. Tuto sadu nezatracuji a rozhodně ji doporučuji všem, kteří s kolem začínají, nemají jasno o tom zda-li tomu propadnou či nikoli. ACERA bývá osazená na kolech v cenové hranici od 10000 – 25000 Kč, což je cena pro mnohé z nás dosti vysoká. Pro cykloturisty to může být „nesmrtelný“ spotřební materiál, pro sportovněji založené jedince začátek k něčemu lepšímu.