CZECH 4X CUP 2002

ČESKÝ POHÁR HORSKÝCH KOL VE 4-CROSSU - Cyklistika je dlouhodobě nejrozšířenějším sportovním odvětvím na úrovni amatérské i profesionální. Horská kola (MTB), která se v devadesátých letech stala obrovským celosvětovým sportovním fenoménem, se dnes objevují v téměř každé české domácnosti. Jejich obliba pramení z nabízejícího se spojení možností uniknout hranicím města a užít si pocitu volnosti i sportovního výkonu zároveň.

Disciplině cross country se věnují ti, kteří preferují tvrdou sportovní dřinu a jí podřízený způsob života. Sjezd (downhill) znamená návrat ke kořenům mountainbikingu, touhu překonávat svahy hor a přírodní překážky směrem dolů. V lyžování nalezl inspiraci dual slalom. Od něj byl již jen krok k Dualu – aktuálně mezinárodně nejúspěšnějšímu cyklistickému odvětví v rámci oficiálních struktur Českého svazu cyklistiky.

Nejmladší disciplinou MTB je 4-Cross neboli 4X. Je synonymem pro rychlost, napětí, totální koncentraci, maximální kontrolu kola, tvrdé kontaktní souboje i pády. To vše je vtěsnáno do cca 30 vteřin, na trati délky 300-500 metrů, oplývající překážkami, pro běžné smrtelníky, převážně nepřekonatelnými. Ve 4-Crossu startují čtyři jezdci, o výsledku rozhoduje pořadí v cíli. Společná trať nabízí více možností překonání většiny překážek. 4X je show na prostoru přehledném pro diváky a nenáročném na pokrytí televizní technikou. Po kvalifikaci jednotlivých jezdců oproti času, postupuje 32 nejrychlejších do finalového závodu. O nasazení do skupin prvního a dalších kol rozhoduje přehledný “pavouk”, sestavený tak, aby se favorité teoreticky utkali až ve finále. Nejvyšším světovým závodem je letos poprvé Mistrovství světa v rakouském Kaprunu. Nejvýznamější dlouhodobou soutěží je šestidílný Světový pohár na území Evropy a severní Ameriky .

Závodníci se často rekrutují z řad jezdců BMX, se kterým má 4-Cross mnoho společného. 4-Cross je méně náročný na materiální vybavení, než sjezd či motokros a tedy i levnější. Pro plnohodnotnou účast v závodech 4X, stejně jako v dualu, dostačují i několika drobnými speciálními doplňky vybavená kola střední či nižší střední třídy. To z těchto disciplin činí sport velmi dostupný také pro velmi mladé jezdce. Proto je vypisována kategorie Hobby 12+, kde se nevyžaduje licence ČSC. V současné době část jezdců kombinuje závodění v dualu a 4X se sjezdem nebo bikrosem a to i na nejvyšší úrovni. S rozvojem discipliny a vývojem specifického vybavení samozřejmě roste také skupina závodníků - specialistů. Účast žen v domácích závodech je spíše výjimkou.



Český pohár ve 4-Crossu bude mít svou premieru v roce 2002. Tomu předcházely seriály závodů v příbuzném dualu (2001, 2000) a dual slalomu (již od roku 1996). Český pohár je nejvyšší domácí dlouhodobou soutěží, podléhá pravidlům Světové cyklistické federace UCI. Českého poháru se účastní domácí a zahraniční závodníci vlastnící licenci UCI (Elite 16+). O výsledcích rozhodují nashromážděné body. Výsledky ČP jsou rozhodující pro tvorbu reprezentačních družstev pro Mistrovství Evropy a Mistrovství světa. Součástí ČP je také jednorázové Mistrovství České republiky. Uvedené skutečnosti garantují účast kompletní české špičky, doplněné o jezdce ze Slovenska, Polska, případně dalších okolních států. Závodů v dualu se v roce 2001 pravidelně účastnilo cca 100 jezdců rozdělených dle výkonnosti do kategorií Elite 16+ a Hobby 12+ (bez licence ČSC). Velmi podobnou situaci lze očekávat i v prvním ročníku ČP-4X.

Ročník 2002 sestává z pěti závodů, přičemž do celkového pořadí se započítávají výsledky všech závodů:

12.05. Litoměřice
16.06. Tachov
10.08. Špindlerův Mlýn (Mistrovství ČR)
15.09. Rokytnice nad Jizerou
13.10. Kaplice

Cílovou skupinu
4-Crossu, podobně jako u dalších sjezdových disciplin horských kol tvoří zejména mladí aktivní lidé, většinou muži, ve věku 15 – 35 let, orientovaní na nová sportovní odvětví s vysokou hladinou rizika a fanoušci moderních technologií. 4-Cross je blízký například také příznivcům motokrosu. Největší DL a 4X závody v ČR navštěvuje cca 3.000 diváků.