Ciclosport Hac 4 PLUS

Nezbytným pomocníkem při systematickém tréninku každého sportovce je měřič tepové frekvence. Pro opravdu kvalitní a efektivní kontrolu tréninku je lepší sáhnout do vyšších pater nabídky, v níž už sporttestery nabízejí vyhodnocení tréninkových informací na pc a následnou možnou archivaci. Proto vám chci představit přístroj HAC 4 .

Ciclosport Hac 4 PLUS
HAC 4 se nechá pořídit v přijatelné ceně 5970 (cena v internetnetu) jako samotný přístroj nebo v kompletu HAC 4 PLUS za necelých osm tisíc korun. A za tuto cenu nabízí hodně muziky. Pokud tedy chcete pořádného tréninkového pomocníka, neváhejte. Komplet HAC 4 PLUS obsahuje pulsmetr, hrudní pás, držák na řidítka s bezdrátovým čidlem na měření rychlosti a kabelem pro měření kadence, dále dva pásky na suchý zip pro využití v jiných sportech, manuál (jen cizojazyčný), 2 CD s programy Hactronic, Ciclotour a Ciclotrainer a interface pro přenos dat do pc.






HAC 4 má 57 funkcí, funguje jako meřič tepu, tachometr, teploměr, výškoměr. Vše je zobrazeno na přehledném displeji ovládaném 4 tlačítky naprosto jednoduše a srozumitelně. Pravé tlačítko vždy ovládá hlavní menu funkcí, horní tlačítko pro horní displej, spodní pro spodní displej. Levé tlačítko umožňuje rolování v podmenu dané funkce (např. zobrazení průměrné, maximální a aktuální hodnoty) . Displej je jasný a přehledný, zatím mi ani při mínus patnácti stupních Celsia neztmavl, nevadí mu ani delší čas na slunci. Podsvícení je modré.


2.jpg(61 kb)




Ciclosport Hac 4 PLUS
Čísla na displeji jsou jasně čitelná, taktéž značky (na obr. přehled všech značek) Připevnění pulsmetru na řidítka je bezproblémové, vše pevně sedí, ještě se mi nevyskytl žádný problém.(Musí se sundat pásek)








Funkce jsou rozděleny do několika skupin. První skupinou jsou funkce pulsmetru. Patří sem ukazatel okamžitého, průměrného a maximálního tepu, 2x horní a dolní limit, paměť tepových limitů, ukazatel zotavovacího tepu, tepový graf, zvukové signály při překročení limitu, automatický časový a tepový manažer. Druhou skupinou jsou funkce výškoměru, který ukazuje aktuální výšku, denní, max. denní a celkovou zdolanou výšku, rychlost stoupání a klesání, počet vzestupů a sestupů. Třetí skupinou jsou funkce cyklocomputeru, kam patří okamžitá, průměrná a maximální rychlost, auto start/stop, denní a celková vzdálenost, denní a celková doba jízdy, porovnání času s předchozí trasou, stoupání a klesán v % (aktuální, průměrné, maximální), výkon ve Wattech (aktuální, průměrný, maximální), kadence šlapání. Další funkce náleží sportovním hodinkám a jsou to: čas, datum, stopky, 2x odpočítávání, mezičasy, budík, podsvícení displeje (modré). Trochu speciální ale využitelné jsou také teploměr a rychlost lyžaře nebo snowboardisty.


HAC4 umožňuje zapamatovat až 64 hodin naměřených informací. Ukládány jsou všechny důležité informace ve 20ti vteřinových intervalech.
 » srdeční tep
 » nadmořská výška
 » teplota
 » rychlost šlapání
 » čas
 » rychlost
 » výkon
 » ujetá vzdálenost


Tyto informace mohou být zobrazeny nebo vytištěny graficky po přenosu do PC. V případě zaplnění paměti, začíná ukládání dat od začátku paměti - to znamená, že nejstarší hodnoty jsou přepisovány novými. Data v počítači lze zpracovat ve třech programech a to Hactronic, CicloTour a Ciclotrainer. Nevýhodou těchto programů je, že spolu nejsou kompatibilní co se týká dat, takže pokud chcete zpracovat data z pulsmetru, musíte je nahrát do programu, ve kterém je chcete zpracovávat. Samotný přenos dat trvá cca 1 až 2 minuty, takže to není zase tak zlé. Po stažení dat v programu Hactronic máte k dispozici tabulku se základními údaji o jednotlivých trénincích zaznamenaných v computeru. Kliknutím na jednotlivé záznamy se rozbalí a můžete s nimi dále pracovat (editace atd.). Uložit data můžete jako celou tabulku( raw data) nebo jednotlivé tréninky (soubory s příponou .tur). Pokud se chcete výrazněji zabývat trasou, je tu program Ciclotour, ve kterém se zobrazí výškový profil trati, do které můžete doplňovat značky. Výběr je veliký od skoku až po oblíbenou hospůdku. No a pokud vás zajímají spíše srdeční hodnoty z tréninkového hlediska, použijte program Ciclotrainer. Trochu připomíná klasický tréninkový deník. Při instalaci doplníte své fyziologické hodnoty (výrobce nabízí návod na zátěžový test, ale lépe absolvovat zátěžové vyšetření) a při nahrání dat určíte druh aktivity. Potom Ciclotrainer nabízí různé statistiky a grafy - zastoupení jednotlivých sportů, rozložení zátěže a to v z pohledu týdnů, měsíců a roků.


Při instalaci si můžete zvolit zda si přejete verzi anglickou nebo německou, česky tyto programy neumí. Rovněž manuál není v češtině, ale nechá se stáhnout na stránkách dovozce.