Čeští sáloví cyklisté si upevnili pozice ve světové elitě

Druhé místo v počtu získaných medailí hned za Německem znamenalo pro české sálové cyklisty jeden z nejlepších výsledků v historii mistrovství světa. Zlatou medaili krasojezdkyně Martiny Štěpánkové podtrhli v rakouském Dornbirnu krasojezdci Arnošt Pokorný a Milan Křivánek stříbrnou a bronzovou medailí, třetí místo obsadili v turnaji v kolové i Petr Skoták s Pavlem Šmídem.

"Bezesporu je tento výsledek vynikající, z mého pohledu ale mohl být úspěch ještě výraznější," uvedl po šampionátu vedoucí české výpravy Jindřich Pospíšil. "Skoták se Šmídem doplatili na kolísavé výkony. Určitě měl být jejich projev ještě suverénnější a dravější," dodal Pospíšil, jenž také oběma hráčům jejich způsob hry vytkl.

"Vím, o čem mluvím, soupeři z nich musí mít strach. Hráč se nesmí bát do soupeře tvrdě vrazit," tvrdí Pospíšil, který připomněl hlavní zbraně, kterými společně s bratrem Janem dokráčeli k zisku dvaceti titulů mistrů světa. Na výkony této legendární bratrské dvojice příznivci sálové cyklistiky v Evropě nezapomněli.

V závěrečný den šampionátu nechali mezi semifinálovými zápasy pořadatelé nastoupit na hrací plochu všechny mistry světa, kteří se sjeli do Dornbirnu. Každý hráč se publiku představil a pronesl výčet svých titulů. Když převzal mikrofon šedesátiletý Jindřich Pospíšil a začal s letopočty, v nichž s bratrem získali duhové trikoty mistrů světa, dostalo se mu velkých ovací. Diváci dokonce vstali ze svých sedadel, aby mu vzdali hold.

Nečekaně úspěšně si na šampionátu vedli čeští krasojezdci. Zlatá medaile Štěpánkové je současně jubilejní třicátou, kterou vybojovali na mistrovstvích světa čeští reprezentanti. O 22 zlatých medailí se postarali hráči kolové, vedle dvaceti titulů bratrů Pospíšilových získali prvenství ještě František Sedláček a Bohumil Daneš v roce 1948 a v roce 1989 Miroslav Berger s Miroslavem Kratochvílem.

Pět titulů mistryně světa přidala Anna Matoušková a další tři současná nejlepší světová krasojezdkyně Martina Štěpánková. Stříbrná medaile Pokorného je současně dosavadním nejlepším výsledkem českých krasojezdců v historii mistrovství světa.

Ocenění zaslouží i rakouští pořadatelé, kteří v hokejové hale připravili jeden z nejvydařenějších šampionátů v historii. Každý den sledovalo program vyprodané hlediště s kapacitou pěti tisíc diváků, kteří dodali celému mistrovství výbornou kulisu.

Příští rok se uskuteční sálové mistrovství světa ve francouzském Schiligheimu od 21. do 23. listopadu, o pořadatelství v roce 2004 se ucházejí Česká republika a Maďarsko. Zda bude šampionát za dva roky v Brně, by se mělo rozhodnout v lednu na zasedání sálové komise mezinárodní cyklistické unie UCI.